mobrazek_1592.gif
mobrazek_1592.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1592.jpeg
Fotografie: Vaří, uklízí, čte a čeká. Foto: archiv • Autor: Respekt

Svého času přitáhly životní osudy tohoto drobného íránského mládence pozornost většiny zdejších médií. To bylo loni v létě, když Alireza Yadollahi seděl bez pasu v tranzitním prostoru ruzyňského letiště a klepal se strachem, že ho zdejší úřady nacpou bez diskuse do letadla a pošlou šupem zpátky – vstříc dalšímu věznění v rodném Teheránu. Zabránila tomu ostatně jen náhoda: ve vhodném letadle nebylo místo a pak už případ vzbudil dost veřejné pozornosti na to, aby pan Yadollahi dostal šanci na postup podle práva. Mohl podat žalobu proti odmítnutí své žádosti o azyl a po dalších čtyřech měsících v izolaci na ruzyňském letišti byl dokonce propuštěn domů – do rodiny svého bratra, který v Česku žije už pět let. Městský soud v Praze sice žalobu po čase zamítl, ale Nejvyšší správní soud vrátil věc letos v únoru k novému projednání. To zatím nebylo nařízeno. Právní zástupce azylanta Zbyněk Stavinoha hodlá boj za svého mandanta opřít především o kriminál, kterým Yadollahi prošel v Teheránu a který by ho velmi pravděpodobně čekal opět. „Je to velmi vážná situace,“ říká advokát Stavinoha.

„Azylový“ příběh Alirezy Yadollahiho začal před pěti lety, kdy se svým bratrem uprchl z totalitního Íránu po prožité politické perzekuci poprvé. Zakotvili v Praze, odkud se Alireza po několika měsících vrátil zpět do vlasti – kde byl následně dva roky vězněn. Pak se mu podařilo opět…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte