Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Jde sice o parafrázi klasického výroku, ale opravdu: čím více sleduji, co všechno si lidé dělají, tím raději koukám na zvířata. Dlouho jsem měl pouze jezevčíka Sigmunda. Když před šesti lety v požehnaném věku zesnul, přinesla dcera, aby nás utěšila, kocourka Rudolfa. Pár měsíců po něm přibyl do domácnosti další jezevčík, hladkosrsté štěně s tak ustaraným výrazem, že se kinematograficky vzdělaná většina rodiny shodla na jméně Woody podle známého amerického neurotika.

Dospívající kocour na štěně zpočátku žárlivě syčel, brzy je však přijal za mladšího brášku, nechal se od něho zbožňovat a učil je kočičím způsobům. Woody dodnes kňučí, jako by mňoukal, vrčení si plete s předením a při protahování hrbí hřbet. Od mala také trpí hysterickou poruchou vyvolanou zřejmě komplexem méněcennosti z nedostatku nadání k lezení po nábytku či po stromech. Své účty s nespravedlivým světem si vyrovnává různě, například tím, že skryt pod stolem překusuje hostům tkaničky u bot. Na vlastní oči jsem se mohl přesvědčit, že kočkopes není jen floskule z politických komentářů.

V dospělosti se vztah obou zvířat ustálil v každodenní živý obraz. Rudolf po návratu z nočních výprav zemdleně polehával na podestě strmých dřevěných schodů a mžoural dolů na roztouženého jezevčíka, který by si chtěl hrát, ale nahoru se vydrápat neuměl. Loni v únoru se kocour z jedné galantní výpravy nevrátil. Woody jej vyhlížel řadu týdnů a pak propadl hluboké depresi, netečně ležel a tloustl, i když skoro nežral.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v37.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.