mobrazek_1524.gif
mobrazek_1524.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1524.jpeg
Fotografie: Jan Zábrana. Foto ČTK • Autor: Respekt

Když před dvaceti lety, 3. září 1984, zemřel v pražské nemocnici na Karlově náměstí třiapadesátiletý Jan Zábrana, spojovala si nejširší veřejnost jeho jméno hlavně s detektivkami – jednak s populární trilogií vražedných případů z éry první i druhé republiky a protektorátu, jednak s překlady anglických klasiků žánru. Málokdo však znal temné zápletky, které skrýval jeho vlastní případ.

Milovníci náročnější literatury ctili Zábranu jako nedostižného tlumočníka ruských autorů zjitřeného období před nástupem stalinského teroru, zejména Isaaka Babela, Sergeje Jesenina, Osipa Mandelštama či Ivana Bunina. Do české poezie zásadně zasáhl systematickým mapováním aktuální americké tvorby. Význam antologie nových amerických básníků Obeznámeni s nocí z roku 1967, kterou připravil se Stanislavem Marešem, je srovnatelný s rolí, jakou u nás po první světové válce sehrála Čapkova Francouzská poezie nové doby.

Nejméně se mluvilo o Zábranovi básníkovi, ačkoli mu v 60. letech vyšly tři sbírky uhrančivých veršů (Utkvělé černé ikony, Stránky z deníku, Lynč). Byl vklíněn mezi dvě výrazné generace, které si na tehdejší literární scéně vybudovaly silné pozice, do nichž tak docela nezapadal, a později za normalizace pro něj publikace vlastních textů nepřipadala v úvahu. „Žijeme ve světě, kde je člověk nucen celá desetiletí předstírat, že není básník, že ani ve snu nepomýšlí na to, aby se jím stal, nebo že…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte