Kroměřížské zahrady – Květná i zámecký park – se po ničivých povodních v roce 1997 postupně vracejí do původní podoby. A je třeba říci, že tato unikátní díla, která jsou dnes společně se zámkem zařazena do seznamu památek UNESCO, jsou opravována naprosto vzorně. Řada staveb ale ještě na dokončení čeká, pokud se však bude i nadále postupovat v dosavadní praxi, je na co se těšit. Radostný pohled je i na centrum Kroměříže, které vypadá impozantně, a v neposlední řadě je potěšující i postupná rekonstrukce cenného pozdně secesního areálu psychiatrické léčebny, dílo excelentního představitele vídeňské secese a rodáka z Valašských Klobouků Huberta Gessnera.

•••

Také Praha se brzy dočká opravy jedné po staletí zanedbávané památky – kostela sv. Anny na Starém Městě. Jde o gotickou stavbu s cennými detaily (restaurátoři postupně obnovují freskovou výzdobu, část konstrukce krovu je původní). O projektu opravy kostela vedli památkáři a architekti dlouhé polemické diskuse. Stěžejním problémem bylo, zda zůstane otevřený průhled do krovů, nebo nikoli (původní klenby se nedochovaly). Výsledná varianta s otevřeným průhledem, jak ji navrhla známá česko-britská architektka Eva Jiřičná, působí jako správné řešení. Nezdá se pravděpodobné, že by občasné kulturní a společenské akce mohly konstrukci ohrozit, jak na to poukazovali kritici projektu (jde o změny klimatu uvnitř lodi). Přístup k rekonstrukci kostela považuji za velice citlivý: jsou tu…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte