Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Bez peněz není muzika

mobrazek_1535.gif
mobrazek_1535.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1535.jpeg
Fotografie: Dejte nám 43 miliard navíc a třeba tu Ameriku ještě doženeme. (José Manuel Barosso a jeho komise.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Rozpočet Evropské unie by se měl v období 2007–13 zvýšit o více než 43 miliard eur ročně. Tak alespoň zní přání nastupujícího předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa. V současnosti je rozpočet Unie okolo 101 miliard eur. Jednalo by se tedy o zvýšení o 42 procent. Nebo se dá požadovaná suma přeložit jinak: jsou to veškeré příjmy českého státního rozpočtu zhruba za dva roky.

Barroso chce peníze k tomu, aby posílil výdaje na vzdělání nebo na udržení zaměstnanosti, například podporu malého a středního podnikání či dotace pro zaostalé regiony. Návrh se ale nelíbí tzv. čistým plátcům v čele s Německem, tedy zemím, které do společného rozpočtu více přispívají, než z něj dostávají. Zvýšení naopak podpoří nově přijaté státy – už jen proto, že by z něj mohly profitovat. Barrosův návrh by projít mohl, pokud ho ovšem vahou svých hlasů společně nezablokují tři velké země.

Za ambice se platí

„Evropa nemůže provádět ambiciózní politiku s nedostatkem peněz,“ prohlásil Barroso. Unie si totiž stanovila velmi smělý cíl – v roce 2000 přijala tzv. Lisabonskou strategii, podle níž se má stát Evropská unie v roce 2010 dynamickou ekonomikou, která bude schopna konkurovat především USA a nakonec předstihnout v rychlosti hospodářského růstu kohokoli na světě. Barroso nechce na tyto plány rezignovat, ale jako první oficiální činitel EU přiznává, že do konce dekády…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte