Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Hlavně si nic nemyslet

Tento měsíc mají premiéru hned dva nové české filmy mladých debutujících režisérů – Jakuba Sluky i Davida Jařaba. Oba se pokoušejí divákům nabídnout neotřelý pohled na naší současnost. Na první pohled jsou tematicky i formálně velmi rozdílné, při bližším zkoumání však najdeme několik společných rysů, které jako by výmluvně dokládaly stav současného českého filmu.

Fotografie: Přijeli hooligans, to bude švanda. Foto: Falcon • Autor: Respekt
Fotografie: Přijeli hooligans, to bude švanda. Foto: Falcon • Autor: Respekt

Tento měsíc mají premiéru hned dva nové české filmy mladých debutujících režisérů – Jakuba Sluky i Davida Jařaba. Oba se pokoušejí divákům nabídnout neotřelý pohled na naší současnost. Na první pohled jsou tematicky i formálně velmi rozdílné, při bližším zkoumání však najdeme několik společných rysů, které jako by výmluvně dokládaly stav současného českého filmu.

Kluci ze stadionu

Non plus ultras vypráví příběh pětice radikálních fotbalových fanoušků, kteří zažívají různá obyčejná „dobrodružství“ v hospodě, doma, na stadionu atd. Hlavní postavou je lídr sparťanské skupinky Bejčák (David Novotný), který se kvůli slibně se rozvíjejícímu vztahu se spolužačkou své sestry pokouší o určitou sebereflexi a snaží se z partičky vybřednout. Ve filmu sledujeme divokou jízdu této pětice na zápas Sparta versus Baník Ostrava, ještě divočejší návštěvu plesu v Lucerně, komické setkání s pravými anglickými hooligans, jejich konfrontaci s Bejčákovými příbuznými ze zaplaveného venkova a další peripetie. Režisér Sluka se nepokouší nijak moralizovat a tolik propírané stadionové násilí vykresluje jako nedílnou součást života tak trochu retardovaných, ale mile komických postav. Film spoléhá na slavné komiky (Oldřich Kaiser, Jiří Lábus), starší výborné herce (Jana Hlaváčová, Vladimír Dlouhý), a hlavně na humorné situace, které se podle Slukových slov skutečně staly. Nutno přiznat, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.