Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Pes, který zapomněl štěkat

Když reportérka The New York Times Judith Millerová oslavila třiapadesáté narozeniny, stala se celebritou. Bylo to před třemi roky. Vyšla jí tehdy kniha o biologických zbraních, která se záhy nadlouho usadila mezi bestsellery. Američané vídali její tvář na obrazovce CNN a za sérii článků o al-Káidě obdržela Pulitzerovu cenu. Dnes se o Judith Millerové píše znovu. Tentokrát se však od její práce vedení nejvlivnějšího listu na světě distancuje. A dokonce to vypadá, že reportérka bude muset kvůli svým článkům o Iráku redakci The New York Times po sedmadvaceti letech kariéry opustit.

Fotografie: Tak ještě najít ty tajné chemické továrny. (Iráčtí úředníci nad zbytky raketových hlavic zničených ve válce v Zálivu v roce 1991, Al Aziziyah, únor 2003.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Tak ještě najít ty tajné chemické továrny. (Iráčtí úředníci nad zbytky raketových hlavic zničených ve válce v Zálivu v roce 1991, Al Aziziyah, únor 2003.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Když reportérka The New York Times Judith Millerová oslavila třiapadesáté narozeniny, stala se celebritou. Bylo to před třemi roky. Vyšla jí tehdy kniha o biologických zbraních, která se záhy nadlouho usadila mezi bestsellery. Američané vídali její tvář na obrazovce CNN a za sérii článků o al-Káidě obdržela Pulitzerovu cenu. Dnes se o Judith Millerové píše znovu. Tentokrát se však od její práce vedení nejvlivnějšího listu na světě distancuje. A dokonce to vypadá, že reportérka bude muset kvůli svým článkům o Iráku redakci The New York Times po sedmadvaceti letech kariéry opustit.

Hvězda v blátě

Trable hvězdné reportérce začaly, když šéfredaktor Bill Keller publikoval text, v němž kajícím tónem přiznává, že zpravodajství The New York Times o situaci v Iráku před vyhlášením války „nebylo vždy tak nepopíratelné, jak by mělo být“. Ačkoli jméno Judith Millerové v této souvislosti Keller nezmiňuje, každý, kdo čte noviny, ví, že vinu přičítá právě jí. Články, za které se omlouvá, totiž nepřipravoval nikdo jiný než ona. Jedná se především o text z 20. prosince 2001, který citoval iráckého vědce, jenž hovořil o podzemních chemických a biologických továrnách v Iráku, které se nikdy nenašly. A také o článek z 8. září 2002, v němž zástupce vládní administrativy upozorňoval, že se Irák pokusil koupit speciální aluminiové trubky, jichž se užívá při výrobě atomových zbraní. Z…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v33.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.