0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika7. 8. 20046 minut

Konec dotací, chudí se radují

„Obchodní jednání o liberalizaci mezinárodního obchodu se posunula o pár centimetrů kupředu. Před námi však zůstávají dlouhé míle,“ komentovala výsledky zasedání Světové obchodní organizace (WTO) britská nevládní organizace Oxfam. Do Ženevy se vprostřed léta sjeli zástupci bohatého Severu i chudého Jihu, aby rozlouskli zapeklitý problém: kdy vyspělé země přestanou pumpovat peníze do svého zemědělství a otevřou své trhy dovozům z třetího světa?

Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

„Obchodní jednání o liberalizaci mezinárodního obchodu se posunula o pár centimetrů kupředu. Před námi však zůstávají dlouhé míle,“ komentovala výsledky zasedání Světové obchodní organizace (WTO) britská nevládní organizace Oxfam. Do Ženevy se vprostřed léta sjeli zástupci bohatého Severu i chudého Jihu, aby rozlouskli zapeklitý problém: kdy vyspělé země přestanou pumpovat peníze do svého zemědělství a otevřou své trhy dovozům z třetího světa?

Na zemědělských dotacích už zkrachovalo loňské jednání v mexickém Cancúnu. Tentokrát byl ale výsledek překvapivě pozitivní a komentátoři ho přijímají s opatrnou úlevou. Například Spojené státy slíbily snížit přímé dotace pro své farmáře (dnes 19 miliard dolarů ročně) v prvním roce o pětinu. Evropská unie po dokončení současného kola jednání zruší veškeré dotace na export zemědělských výrobků.

Reklama

Splňte slib z Kataru

Pravda, zrušení vývozních dotací a pootevření trhů slíbily bohaté státy už před třemi lety v katarském Dauhá. Měla to být logická oplátka za to, že v 90. letech (v tzv. uruguayském kole jednání) učinil ústupky pro změnu rozvojový svět: šlo především o uvolnění dovozu průmyslových výrobků ze Západu a o přijetí přísnějších zákonů na ochranu autorských práv či patentů. To například pomohlo Microsoftu a dalším softwarovým firmám proniknout na rychle rostoucí trhy v Indii a v Číně. (Pirátské kopie jsou sice v těchto…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc