Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Vláda na cucky, opozice dříme

„Italská vláda se rozpadá a premiér Berlusconi by si to měl konečně uvědomit a vyvodit z toho důsledky: jít před parlament a rezignovat. A ustavit vládu novou, pokud to ještě dokáže. A když ne, požádat prezidenta o vypsání předčasných voleb.“ Těmito slovy komentoval jeden z předáků italské levicové opozice Luciano Violante zprávu o odstoupení ministra pro reformy a lídra populistické Ligy Severu Umberta Bossiho.

Bossi do Štrasburku

Po ministru hospodářství Giuliu Tremontim tak premiér během jednoho měsíce ztratil další pilíř své koalice. Představitelé Ligy se pokusili naznačit, že důvodem Bossiho rezignace jsou obtíže s prosazením federalizace státu v italském parlamentu. Vlastní důvod je ale jiný: Bossi utrpěl 11. března těžkou mozkovou příhodu, ze které se doposud nezotavil. Nyní se léčí ve švýcarském Luganu a jak přiznal sám Berlusconi, jenž ho po čtyřech měsících mohl navštívit: „Bojovný duch a inteligence Umbertovi zůstaly, ale tělo ho moc, chudáka, neposlouchá.“ Bossi kontroluje aktivitu Ligy zpovzdálí, ale na každodenní námahu politického života nemá. Proto odstoupil i z italské sněmovny a rozhodl se pro štrasburský Evropský parlament, kde se jeho absence patrně více ztratí.

To ale nic nemění na tom, že se vláda nadále oslabila. Do funkce ministra reforem byl jmenován blízký spolupracovník Bossiho, náměstek předsedy Senátu Roberto Calderoli. Bez ohledu na jeho schopnosti bude při vyjednávání s koaličními…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte