Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mimochodem

V ranním vysílání BBC nedávno říkali, že protikuřácké tažení v USA má i své negativní dopady. Nedokouřené, chvatně típnuté oharky cigaret, které v prostorách, kde je kouření zakázáno, odhazují nezřízení tabakisté v panické hrůze z přistižení, zavinily prý už bezpočet požárů. Před lety by se taková zdánlivě nevinná zpráva ve vysílání západní rozhlasové stanice dala vnímat jako ideologická diverze, poukazující na kvalitu kapitalistického kuřiva. Dnes už si však u nás sotva někdo vzpomene na věčně zhasínající bétéčka či klejky, jež by pořádně rozdýmal leda kompresor.

Ohnivzdorné cigarety patřily k socialistickému koloritu stejně jako hluché telefony nebo fronty na maso. V souvislosti s nejnovější americkou zkušeností se pamětníkovi vybaví známý bolševický bonmot, že „kdo chce zapalovat, musí hořet“. Neskrývá tato omšele aktivistická poučka moudré varování? Nehořlavý tabák nic moc nezapálí, to dá rozum. Bůhví, na jakých tunelářských lumpárnách by se už tehdy lidé domlouvali, kdyby telefony fungovaly spolehlivě. A maso by se taky nemělo moc jíst, jak nás poučují korektní média svobodného světa – jednak obsahuje zhoubný cholesterol a jednak pochází z našich živočišných bližních, jejichž vraždění a pojídání představuje odpudivý projev antropocentristické zvůle.

„Co se dálo, bude se dít zase, a co se dělalo, bude se znovu dělat; nic nového pod sluncem,“ tvrdí biblická kniha Kazatel, jejíž autorství legenda připisuje králi Šalamounovi.…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte