Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kriminál s palmou a papouškem

Na českých sídlištích nebo dálničních nadjezdech dodnes najdeme podivné betonové objekty, u nichž není na první pohled jasné, zda byl důvodem jejich vzniku umělecký záměr nebo potřeba zužitkovat přebytečný materiál. Ve skutečnosti je na svět přivedl někdejší socialistický předpis, podle nějž se určitá část stavebních investic z veřejných peněz musela věnovat na uměleckou výzdobu. Podobné nařízení má od roku 1983 i Dánsko a netřeba dodávat, že jej využívá s podstatně větším vkusem než komunističtí urbanisté. Přesto tento „kulturní desátek“ nyní v případě jedné stavby vyvolal živé diskuse. Dánové totiž budují zbrusu nové vězení pro nejtěžší zločince.

Výborný nápad

Sto padesát let si trestanci na Jutském poloostrově odpykávali své zločiny v jedné z největších dánských věznic poblíž města Horsens, nyní ji má nahradit nový komplex budov na nedalekém Ennerském poli. Zmíněný zákon nařizuje, aby 1,2 procenta nákladů na každou novou stavbu financovanou ze státního rozpočtu bylo vynaloženo na uměleckou výzdobu. Nové vězení se v Dánsku staví poprvé po třiceti letech a vynaložení značné sumy na umění v žaláři rozpoutalo debatu hlavně proto, že zákon umožňuje upustit od výzdoby budovy, pokud není veřejně přístupná. Což v Enneru platí – moderní umění si tu budou prohlížet zhruba dvě stovky vězňů a jejich dozorci. Ústřední kriminální správa coby investor ovšem považuje výzdobu věznice za výborný nápad a Státní fond umění, který výzdobu ze…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte