Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kaleidoskop

Ještě neutichla debata o sporném záměru Daniela Libeskinda umístit na pravý břeh Vltavy předimenzované muzeum Salvatora Dalího a už je tu další projekt na stavbu v centru Prahy – tentokrát by se měla objevit na protější straně řeky v sousedství Hergetovy cihelny. Její majitel Sebastian Pawlowski by tam rád viděl obytný dům, a to právě v místě, které je jednou z posledních neregulovaných částí břehu. Návrh novostavby pochází od renomovaného architekta Jakuba Ciglera a je – sám o sobě – kvalitní. Problém je v lokalitě. K projektu se už vyslovila řada odborníků a drtivá většina z nich se shodla na tom, že jde o parcelu, která by asi neměla být zastavěna.

Vnucuje se tak obecnější otázka, zda v historickém městě existují místa, která jsou nedotknutelná. Respektovaný architekt Petr Malinský má za to, že ano, a pokud už by na nich něco mělo stát, pak prý jedině objekt, který plní závažnou kulturní funkci – třeba galerie nebo muzeum. To je ale sporné: mnohé projekty tohoto typu (moderní galerie na Kampě nebo parlamentní budova na Letné) totiž nepatřily právě k těm nejcitlivějším a fakt, že nakonec nebyly realizovány, lze považovat za mimořádné štěstí. Obytná funkce navíc nemusí být – zvláště dnes, kdy se domy pozvolna proměňují v hotely a kanceláře – na závadu. Ani notoricky opakovaný argument, podle něhož je třeba uchovat nedotčené panorama Malé Strany, není věrohodný. Panorama se totiž už dávno několikrát proměnilo – třeba…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte