Když se všichni radují, jen škarohlídi mají pochyby. Tak tedy něco škarohlídského o ČEZ. Ve čtvrtek ČEZ uspěl v soutěži o bulharské rozvodné závody na západě země (oblast Pleven a Sofia, včetně energetiky hlavního města). Zaplatí 281 milionů eur, téměř devět miliard korun, což je dosud největší česká zahraniční investice. V soutěži skončil ČEZ druhý za rakouskou EVN, ale tato firma už získala distributory na jihovýchodě a Bulhaři si v obavě z monopolu dali do podmínek, že každý uchazeč smí uspět jen jednou (třetí, severovýchodní skupinu získal německý E.On). Celé ministerstvo průmyslu se dme pýchou: konečně česká expanze. A ČEZ už se zajímá o privatizaci distributorů v Rumunsku a pořád je ve hře o Slovenské elektrárne. Proč se nepřidat k jásotu? Protože mocný polostátní podnik se stává ještě mocnějším a přibývá politiků, kterým je čím dál víc líto ho privatizovat, o to víc však rozvíjejí sny o „české EdF“ – už dnes je ČEZ druhý největší vývozce elektřiny v Evropě hned po tomto francouzském monopolu. Ministr Urban mluví, jako by to zapichování vlaječek do map řídil on; najde se vůbec v budoucnu šéf rezortu, kterého by si ČEZ neomotal hned kolem prstu?

•••

Loni v červnu Respekt psal o americké „královně domácností“, která si kvůli nelegálním burzovním obchodům zničila pověst. Televizní hospodyňka Martha Stewartová (62), což je pro Američany řekněme Přemek Podlaha a Halina Pawlowská zároveň, se v prosinci 2001…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte