Debata o klecových lůžkách v dětských léčebnách se týká jevu, který je závažný z hlediska provozního i etického. V tom prvním se laik moc nevyzná, tím spíš jej však představa vězněných dětí za mřížemi mravně pobouří. Obzvlášť naléhavě v tomto směru působí kvalitní dokumentární fotografie. Připomenuly mi šok, který jsem si před čtvrtstoletím zažil nad dvěma obrázky. První zachycoval zoufalou dětskou tvářičku za strohou řadou svislých zábran, které působily krajně krutě, byť šlo o nevinnou bočnici dětské postýlky. Na druhém obrázku se stejné batolátko zoufale plazilo po temném koberci mezi masivními nohami obrovité knihovny. Vyřezávané lví tlapy, na nichž spočívala, hrozily křehké tělíčko rozsápat a zlacené hřbety tlustých svazků se za broušeným sklem třpytily jako šupiny praještěra.

Snímky pořídil můj známý, jenž náležel k oficiálně utajenému, v zahraničí však věhlasnému proudu české sociální fotografie (sám proslul cyklem o utrpení zvířat v zimovišti pražských cirkusů). Děckem byla má roční dcerka, jež se vyznačovala neobyčejně veselou povahou, ale tady vyhlížela tak zuboženě, že být soudcem, rázem bych si ji odebral a poslal do útulku.

Když mi můj známý nabídl, že ji vyfotí, abych měl taky nějaký umělecký obrázek, vzal jsem ho bezelstně do provizorního bytu, který nám sloužil i jako skladiště všelijak poděděného nábytku. Během tří hodin zde svou znalecky otřískanou leicou nacvakal dobrých pět kinofilmů. Dcerku to úžasně bavilo. Na těch sto padesáti zavržených…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte