mobrazek_1306.gif
mobrazek_1306.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1306.jpeg
Fotografie: Kultura v Porúří. Foto: archiv • Autor: Respekt

Nejprestižnější literární ocenění Spolkové republiky, Cenu Georga Büchnera, udělila letos darmstadtská akademie pro německou literaturu jedenašedesátiletému prozaiku Wilhelmu Genazinovi za jeho poslední knihu nazvanou Žena, byt, román.

Od prvního románu Laslinova ulice (1965) preferuje autor typ hrdiny, který je do určité míry zrcadlem jeho vlastního charakteru. Jedná se o uzavřeného, bystrého jedince, pro něhož je zaměstnání jen nudným a trpěným zdrojem obživy a který opravdu žije pouze uměleckou činností. Takoví jsou jak reklamní grafik Paschke z románu Nerozum (1981), tak intelektuál z Deštníku pro tento den (2001), jehož profesí je chodit po Frankfurtu a testovat životnost nových modelů luxusních bot. Děj knihy Žena, byt, román Genazin situoval do počátku 60. let, do doby německého hospodářského zázraku. Její introvertní hrdina je ovšem opakem tehdejší raketových aufštajgrů. Rodokmenem patří spíše ke skromným, podivným jedincům, jaké miloval Kafkův vrstevník Švýcar Robert Walser. Podobně jako Jakub van Gunten, hrdina stejnojmenného Walserova románu, neví ani protagonista Genazinovy prózy, co si má počít s životem. Opouští gymnázium a váhá mezi žurnalistickou kariérou a zaměstnáním nenápadného obchodníka, které by mu umožnilo věnovat se jeho jediné vášni – psaní románů.

•••

Německé Porúří, průmyslový region mezi Duisburgem a Dortmundem, dokončilo…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte