Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Bohužel máme jen Moora

V amerických kinech se věci vracejí k normálu, film Spider-Man 2 trhá kasovní rekordy. Historie si ovšem bude Moorův snímek Fahrenheit 9/11, který nedávno získal na festivalu v Cannes hlavní cenu, pamatovat coby nejúspěšnější celovečerní dokument. Při nástupu do amerických biografů v polovině června utržil za první víkend bezmála dvacet dva milionů dolarů. Dohady, jak Moorova bushovská antitiráda ovlivní výsledky podzimních prezidentských voleb, neutuchají.

Fotografie: I lidé z tábora amerických Demokratů považují Michaela Moora za demagoga. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: I lidé z tábora amerických Demokratů považují Michaela Moora za demagoga. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

V amerických kinech se věci vracejí k normálu, film Spider-Man 2 trhá kasovní rekordy. Historie si ovšem bude Moorův snímek Fahrenheit 9/11, který nedávno získal na festivalu v Cannes hlavní cenu, pamatovat coby nejúspěšnější celovečerní dokument. Při nástupu do amerických biografů v polovině června utržil za první víkend bezmála dvacet dva milionů dolarů. Dohady, jak Moorova bushovská antitiráda ovlivní výsledky podzimních prezidentských voleb, neutuchají.

Odkud vane blbost

Moore se na jízdu proti Bushovi vypravil už na podzim 2001 svojí knihou Stupid white men a pokračoval v ní o rok později snímkem Bowling for Columbine. Jeho aktivismus, vedený z pozic občana-umělce, který prostě musí usvědčit politiky, rozuměj Republikány, ze lží, se stal pro novináře nejdříve jakousi hračkou. Nebylo lepší téma, na kterém si tak či onak vyzkoušet ostrovtip. S tím, jak Moore ve filmu Fahrenheit 9/11 přitlačil na pilu a jak se blíží volby, zamířila debata do hustších vod.

Republikáni znervózněli. Dan Barlett, šéf oddělení komunikace Bílého domu, označil film za „odporně lživý“. Podle bývalého prezidenta George Bushe jde o „zlý osobní útok na našeho syna“. Konzervativní skupina Citizens United pak vyzvala Federální volební komisi, aby reklamu na film posoudila jako politickou kampaň, která podléhá sponzorským pravidlům a musí skončit nejméně třicet dní před sjezdem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v30.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.