Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Scéna

Výstavy

vobrazek_1217.jpeg • Autor: Respekt
vobrazek_1217.jpeg • Autor: Respekt

V Pražské botanické zahradě potrvá do konce července výstava sochaře Ivana Jilemnického Na kopci v Hrachovci. Hrachovec je vyvýšená část Hořic v Podkrkonoší, kde se umělec před šedesáti lety narodil a kde dodnes většinou pracuje, i když střídavě pobývá i v Praze. Jeho oblíbenými materiály jsou hořický pískovec a dubové dřevo, témata nalézá v přírodě a v bibli. Pět masivních kamenných soch je do terénu zahrady zasazeno citlivě, jako by na svá místa odedávna patřily, a lze předpokládat, že pravidelným návštěvníkům budou po ukončení výstavy chybět. Ranou tvorbu připomíná anekdoticky pojatý Létající kufr, který vznikl před rokem 1979, současná díla evokují motivy spíš nadpozemské: nebe, sluneční zář, naději. I něco tak nehmotného se dá vytesat z pískovce, jak ukazuje výstava.

•••

Výstava výtvarníka Josky Skalníka Sny, situace, hry, uspořádaná v souvislosti s vydáním jeho monografie nakladatelstvím Gallery v pražské galerii Bayer & Bayer, potrvá rovněž do konce července. „Existuje něco jako imaginární prostor, svět tajemna, cesta do neznáma vedená intuicí, extází, rozkoší i utrpením, temnotou i světlem, něco mezi nebem a zemí, mezi chaosem a řádem,“ píše umělec v záhlaví knihy. Převládající barvou jeho obrazů je modrá, jejíž neurčité, rozpíjející se plochy kontrastují s konstelacemi základních geometrických útvarů. Celek vyznívá křehce a citově, ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v28.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.