Kofi Annan není známý tím, že by dával najevo svoje emoce. Neučinil tak ani minulý týden během své návštěvy v Súdánu. Aby na vlastní oči viděl bídu, v níž žijí lidé vyhnaní ze svých domovů v západní oblasti Dárfúru při vládou sponzorovaných brutalitách, vydal se do tamějšího tábořiště Meštel. Pracovníci OSN si to místo vybrali cíleně. Severodárfúrský Meštel patří mezi zhruba padesát neoficiálních tábořišť v celé provincii, kde běženci žijí bez pomoci humanitárních organizací. Ještě den před Annanovým příjezdem se na pruhu špinavého mokrého písku mezi řekou a hřbitovem tísnily čtyři tisíce hladovějících osob – tak to viděli aspoň pracovníci OSN, kteří si místo přišli obhlédnout.

Jenže když druhý den Annan přijel, tábořiště zelo prázdnotou. „Kde jsou lidé?“ zeptal se podle svědectví přítomných novinářů Annan, aniž vystoupil z auta, svého oficiálního průvodce Al-Noora Muhammada Ibrahima, ministra sociálních věcí provincie Severní Dárfúr. Odpověď zněla, že je o půlnoci převezli na náklaďácích do lepšího tábora Abušuku poblíž města El Fašer. „Ale jaképak že jsme je převezli kvůli dnešní návštěvě generálního tajemníka OSN,“ bránil se bohorovně ministr rozčileným Annanovým pobočníkům. „Nechtěli jsme ty lidi nechat dál žít v takových podmínkách,“ vysvětloval bez rozpaků.

Evidentní lež, vmetenou přímo do tváře, však Annan poté pouze komentoval slovy: „Jistěže to náhlé zmizení lidí je naší starostí. Snažíme se to vyřešit.…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte