Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Žít a vycházet se sousedy

Werner Hoyer se narodil v roce 1951 v Wuppertalu, vystudoval ekonomii v Kolíně nad Rýnem a již jako 21letý vstoupil do německé liberální strany FDP. V roce 1987 získal mandát v Bundestagu, kde během času působil jako mluvčí liberálů pro bezpečnostní politiku, v rozpočtovém a zahraničním výboru. O deset let později byl zvolen viceprezidentem Evropské liberálně demokratické a reformní strany (ELDR), sdružující de facto všechny liberální strany Evropy, od roku 2000 je prezidentem této strany, která představuje třetí nejsilnější frakci ve Štrasburku. Mimochodem: Evropská unie byla v době rozhodující pro nynější rozšíření v rukou liberálů, alespoň co se týče vedení jejích klíčových institucí.

Fotografie: Werner Hoyer. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Werner Hoyer. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Rámeček

WERNER HOYER se narodil v roce 1951 v Wuppertalu, vystudoval ekonomii v Kolíně nad Rýnem a již jako 21letý vstoupil do německé liberální strany FDP. V roce 1987 získal mandát v Bundestagu, kde během času působil jako mluvčí liberálů pro bezpečnostní politiku, v rozpočtovém a zahraničním výboru. O deset let později byl zvolen viceprezidentem Evropské liberálně demokratické a reformní strany (ELDR), sdružující de facto všechny liberální strany Evropy, od roku 2000 je prezidentem této strany, která představuje třetí nejsilnější frakci ve Štrasburku. Mimochodem: Evropská unie byla v době rozhodující pro nynější rozšíření v rukou liberálů, alespoň co se týče vedení jejích klíčových institucí.

Konec rámečku

Pro začátek jednu obmyslnou otázku. Říká se občas, že každý liberál je sice milovník svobod a odpůrce zákazů, ale v koutku duše by alespoň jednu věc nejraději reglementoval či zakázal. Co byste zakázal vy?

Hloupost.

To ale prakticky nejde provést.

S mnohým ostatním se lze smířit, pokud to nepřekročí přijatelné hranice, ale s hloupostí nikoli už principiálně. Když vidím mladé dezorientované extremisty či xenofoby například v bývalé NDR, ptám se: Odkud se to bere? Jistě, i nenávist je programovatelná, ale základní ingredience je tu hloupost.

To hlavní

Před deseti lety dělal Respekt rozhovor s předsedou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].