Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Přišel den zúčtování: před časem zazněla jedna efektně strašidelná věštba ohledně změn DPH. „Dvoučlenná rodina se dvěma dětmi letos zaplatí na daních až 13 400 korun ročně navíc,“ citoval tisk Vladimíra Pikoru z Volksbank a MF Dnes z toho udělala titulek hlavní zprávy: „Reforma obere rodiny o 13 000 korun“ (3. února). Teď statistický úřad zveřejnil změny cen za květen, první měsíc platnosti nových daní, a dopad je – nepatrný. Mírně zdražily restaurace, zlevnily energie a telefony: suma sumárum DPH zdražila cenový koš o 0,1 procentního bodu. „Strach lidí ze zdražování … se zatím ukazuje jako zbytečný,“ píše MF Dnes (9. června), jako by se nechumelilo. Analytik Pikora se na dotaz Respektu hájí, že a) tehdy se čekalo zvýšení DPH i u vodného a stočného, b) myslel atypickou rodinu, která hodně pije, kouří a jezdí autem, c) počítal i spotřební daně a deregulaci nájmů, d) dopad DPH se ještě neprojevil celý, e) on to vlastně už tehdy napsal v závěrečné pasáži, že dopad DPH bude malý. Jistě. Budeme pana Pikoru brát příště podle toho. Za zmínku stojí, že jediná analytička (Helena Horská ze spořitelny) si tehdy troufla „nudně“ tipovat, že by dopad DPH mohl být nulový.

•••

Polský možná-premiér Marek Belka, který se nyní napodruhé uchází o důvěru Sejmu, předminulý víkend ohlásil vyhazov šéfa největší tamní průmyslové firmy PKN Orlen. To mírně zajímá i Čechy, zvlášť když ropný koncern PKN…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v25.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.