0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika15. 5. 20043 minuty

Třikrát na okraj

Německý kancléř Gerhard Schröder nepolevuje ve svém úsilí prosadit minimální úroveň zdanění firem ve státech Evropské unie, protože chce zabránit „daňovému dumpingu“

(= trápí ho ohrožení německých podniků levnější konkurencí z Východu). Ze Schröderova přání se už dokonce stal společný francouzsko-německý plán. Žádné překvapení – zdanění podniků je ve Francii podobně vysoké jako v Německu (35 %, resp. 40 %). Naštěstí je v této věci drtivá většina států EU proti a o změně by se muselo rozhodnout jednomyslně, takže daňová harmonizace, přesněji řečeno zvýšení daní na úroveň Německa a Francie, zatím nehrozí. Proti „harmonizaci“ se ohradila ODS a za Unii svobody Karel Kühnl, postoj lidovců zůstává tajemný. Český ministr financí Bohuslav Sobotka se omezil na konstatování, že „přímé daně by měly zůstat v kompetenci národních vlád“, a Vladimír Špidla jako jediný premiér ze všech nových členských zemí Unie stojí na Schröderově straně. Co si z toho vybrat? Jaký postoj tedy bude český ministr hájit při debatách se svými evropskými kolegy? Bude kabinet usilovat o příslušnost k „tvrdému jádru“ Unie, i když se jeho základním kamenem stane Schröderova harmonizace daní? Kuriózní je, že vláda mlčí nejvíc ve chvíli, kdy je řeč o skutečném „národním zájmu“.

•••

Cena ropy láme rekordy a na sklonku týdne už dosáhla historických 41,2 dolarů za barel. Odborníci vysvětlují nevídané zdražení…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc