Do areálu opuštěné slévárny Vaňkovka v Brně před měsícem najely bagry a srovnaly se zemí tovární haly z červených cihel. Z celého jedinečného souboru průmyslové architektury zůstaly stát jen dvě nejcennější stavby – památkově chráněná slévárna a jádrovna. Z pěší lávky od vlakového k autobusovému nádraží se otevřel pohled na rozlehlou pláň táhnoucí se od středu města až na jeho okraj. Do dvou let zde v režii německé společnosti ECE vyroste obří nákupní centrum.

Strojírnu založil roku 1865 inženýr Friedrich Wannieck na rodinném pozemku, architektem byl Augustin Prokop, autor několika dalších brněnských staveb v novogotickém stylu. Štědrý mecenáš umění Wannieck se stal osobností brněnské kultury a obchodu. Jeho fabrika prošla mnoha přestavbami a dnes je příkladem špičkové stavební technologie své doby.

Zachránit všechny půvabné staré objekty se v posledním desetiletí marně snažilo Občanské sdružení Vaňkovka. Členové sháněli peníze, snažili se vlastními silami záplatovat děravé střechy hal a pod nimi pak pořádali koncerty, divadla, výstavy, tvůrčí dílny. „Čím větší prestiž si zde kultura získá, tím obtížněji ji bude možné odtud vystrnadit,“ slibovala si před třemi lety a členka sdružení Luisa Římanová. Tvrdí, že kouzlo továrny tkví v ideální poloze blízko hlavních tepen: „Místo mezi autobusovým a vlakovým nádražím lidi svírá do kleští. Tam se nejvíc spěchá a vzniká spousta stresu. Venku od rána do noci túrují motory, houkají klaksony, ale…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte