mobrazek_71.jpeg
mobrazek_71.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_71.jpeg
Fotografie: Od nástupu romantismu se zdálo samozřejmým, že státy mají tvořit pouze ti, kdo mají stejné kořeny – řeč, krev, životní prostor. Foto profimedia.cz / corbis • Autor: Respekt

Kde se vzala zničující nenávist mezi národy? Jak se bránit zhoubě zvané nacionalismus? Na to se snaží odpovědět britský filozof českého původu Ernest Gellner (1925–1995) ve své knize Nacionalismus, jež na sklonku loňského roku vyšla i v češtině. Pokud si k ní čtenář přibere ještě Miroslavem Hrochem sestavený a čerstvě vydaný sborník Pohledy na národ a nacionalismus i pět let starý překlad knihy Erica J. Hobsbawma Národy a nacionalismus od roku 1780, může dostat poměrně ucelenou odpověď na úvodní otázky.

Řeč, krev, historie

Kvůli představě, že stát a národ jsou jedno tělo a cizorodé prvky se musejí odstranit, byly ve 20. století zavražděny desítky milionů lidí a další miliony byly donuceny odejít ze svých domovů.

Také pražský rodák Ernest Gellner musel kvůli svým židovským předkům ve čtrnácti letech s rodiči a sestrou emigrovat před nacisty. I proto se po válce, kdy učil filozofii na prestižní London School of Economics a v Cambridge, začal věnovat studiu kořenů nacionalismu. A stal se jedním z nejuznávanějších odborníků na toto téma.

Gellnerova teorie překvapila odbornou veřejnost především tvrzením, že nikoli národy vytvářejí nacionalismus, nýbrž naopak. Navíc jde podle ní o poměrně nový jev, který se plně rozvinul až v 19. století. Předtím se mohutnější volání po sebeurčení národů příliš neozývalo, o světě rozhodovaly dynastie či náboženství. Autor to dokládá…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte