mobrazek_828.gif
mobrazek_828.gif • Autor: Respekt

vobrazek_828.jpeg
Fotografie: Temně laděné texty jsou ty tam, slovo si bere Tomáš Hanák. Foto archiv Tornado Lue • Autor: Respekt

Na začátku devadesátých let to bylo doslova zjevení: tajemná femme fatale v kabaretním kožichu, s namalovanými rty a dlouhým cigárem zpívá temné, depresivní písně, v nichž posluchači nacházeli podobný životní pocit, o jakém Filip Topol přemítal u krví potřísněného piána. Lynchovský kabaret slovenské kapely Tornádo Lue v čele s hlavní hvězdou Janou Tóthovou se ale rozpadl ještě dřív, než stačil proniknout do širšího povědomí. Dohromady se muzikanti znovu dali až po osmi letech a letos pak návrat stvrdili vydáním nové desky Nebeskí jazdci. Do stejného kabaretu se však zdá se dvakrát vstoupit nedá.

Nové koláče

Když bratislavská pětice pojmenovaná podle barové tanečnice z filmu Limonádový Joe nahrávala v roce 1991 svou první desku, těžko by jí kdo věštil významnější úspěch. Z nahrávky, která byla hlavně dílem uhrančivé zpěvačky Jany Tóthové a výhradního autora hudby kytaristy Dušana Palka, na první pohled i poslech čišel amatérismus. Přebal alba tvořila jakoby špatně oxeroxovaná fotografie stylizovaného výjevu z ulice, a zvuk se podobal nepročištěné nahrávce ze zkušebny. Hudba ale všechny formální nedostatky přebíjí. Uhranutí publicisté hovoří o cílené ušpiněnosti, Tóthovou srovnávají hned s legendární Nico a spřízněné recenze končí provoláváním o specificky slovenské reakci na principy Velvet Underground. Spojuje je záměrná zvuková neupravenost a inspirace rock’n&’…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte