mobrazek_837.gif
mobrazek_837.gif • Autor: Respekt

vobrazek_837.jpeg
vobrazek_837.jpeg • Autor: Respekt

Malá scéna moskevského divadla MCHAT uvádí divadelní hru Nový Američan, kterou na motivy próz Sergeje Dovlatova sepsal dramatik Alexandr Marjamov. Dovlatovovo jméno není v Čechách neznámé. V překladu u nás vyšla jeho nejslavnější kniha Lágr, která jej v očích mnoha čtenářů zařadila po bok spisovatelů tzv. lágrové literatury. Stalo se tak ovšem více méně omylem. Dovlatov je ze své podstaty ironik a hledat v jeho prózách historizující patos knih Alexandra Solženicyna či vypointovaný existencialismus Šalamovových Kolymských povídek by byla marná práce. Daleko blíže pravdě je ten, kdo shledává určitou příbuznost mezi Dovlatovovými lágrovými burleskami a válečnými dobrodružstvími Haškova Švejka. Dovlatov nekáže ani politiku, ani morálku. Pozoruje život lidí, lágrových vězňů i jejich dozorců, a konstatuje, že hranice, která v táboře zdánlivě rozděluje svět dobra (vězni) a zla (dozorci), je více méně fiktivní. Na obou stranách nachází strach, směšnost, malost, a pozoruje, jak v lágrové zóně obehnané ostnatým drátem skomírá vše lidské. Dovlatov ostatně po určitou dobu pracoval jako lágrový dozorce, což je z hlediska jeho tvorby velmi důležitá okolnost. Prakticky všechny jeho prózy mají autobiografický ráz. To zřejmě vyprovokovalo autora divadelní hry Alexandra Marjamova k tomu, že sepsal cosi na způsob „skutečného příběhu“ Sergeje Dovlatova.

•••

V prostorách…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte