Ahmadíjova mešita v berlínské čtvrti Wilmersdorf zeje během pravidelné páteční modlitby prázdnotou. Na koberci pod kupolí zvedající se do dvacetimetrové výše klečí několik Arabů, tři muži ze subsaharské Afriky a mladík s nazrzlým vousem, který se nepochybně narodil evropským rodičům. Imám Riáz Ahmad Čáundry si ale z nedostatku zájmu o bohoslužbu nic nedělá. Jednou se prý dostaví více lidí a jindy méně. Modlit se k Alláhovi není povinnost, nýbrž potřeba, tvrdí a v diskusi dodává, že jeho úkolem není zjišťovat, zda některý z mužů, kteří právě klečí pod kupolí, náhodou někdy nepobýval třeba ve společnosti Egypťana Ajmána Zavahíriho, hlavního stratéga al-Káidy, jehož v těchto dnech nahánějí na afghánském pomezí jednotky pákistánské armády.

Dvě stě mudžahedínů

Asi dvě stě tisíc muslimů žijících v Berlíně má k dispozici na sedmdesát mešit. Ahmadíjova není největší z nich, je zato nejstarší a také jediná, která nese znaky orientální architektury. Svou siluetou připomíná chrám Tádž Mahál v indické Ágře a na rozdíl od berlínských synagog přežila bez úhony nacistickou éru. Nikoli však dobývání Berlína. V posledních dnech války ji obsadil wehrmacht, vojáci ostřelovali z jejích dvou minaretů Rudou armádu. Z věží zbyly po mnohahodinové přestřelce jen pahýly a rekonstrukce do dnešní podoby se druhá z nich dočkala teprve předloni.

Imám Čáundry přijel do Berlína v lednu ze Spojených států. Neumí takřka německy a v životě obyvatel třímilionové metropole se…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte