Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Případ zatčeného primátora

Tak to tu ještě nebylo. Nejdříve rezignuje místostarosta plzeňské obvodní radnice, natočený při jednání o úplatku, pár dní poté se poroučí i jeho kolega. V Kladně je zatčen rovnou sám primátor a skrz celu předběžného zadržení putuje do vazby. Komunální korupce se, jak ukazují ověřitelné indicie, rozšířila po zemi jako nebezpečná nemoc. Časová shoda obou skandálů má jednu výhodu: připomíná, že už je nejvyšší čas zakročit proti uplácení v obcích a městech.

Fotografie: Kladenská hvězda Volf: Těch pár milionů se brzy vysvětlí. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Kladenská hvězda Volf: Těch pár milionů se brzy vysvětlí. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Tak to tu ještě nebylo. Nejdříve rezignuje místostarosta plzeňské obvodní radnice, natočený při jednání o úplatku, pár dní poté se poroučí i jeho kolega. V Kladně je zatčen rovnou sám primátor a skrz celu předběžného zadržení putuje do vazby. Komunální korupce se, jak ukazují ověřitelné indicie, rozšířila po zemi jako nebezpečná nemoc. Časová shoda obou skandálů má jednu výhodu: připomíná, že už je nejvyšší čas zakročit proti uplácení v obcích a městech.

Byt, audi, hokej

Plzeňskou aféru odstartovala reportáž televize Nova. Na záběrech skryté kamery bylo jasně vidět, jak místostarosta třetího plzeňského obvodu Radim Kopáček (ODS) slibuje za padesátitisícový úplatek městský byt. Po odvysílání reportáže se Kopáček zhroutil, rezignoval na všechny funkce a policie ho začala stíhat pro korupci. Minulou středu, za obrovského zájmu Plzeňanů, mimořádná schůze zastupitelstva vyslovila nedůvěru místostarostovi Jaroslavu Šteklovi (KDU-ČSL), který měl bytovou problematiku na starosti. Kontrolní komise oznámila, že našla dvanáct podezřelých případů, kdy byl městský byt přidělen přednostně, a proto obvod s těmito nájemci neprodlouží smlouvu.

Zdálo by se, že plzeňská radnice svou aféru vyřešila vzorově. Ale jak to, že nyní pobouřená kontrolní komise na vše nepřišla dávno a sama? Jak mohl jeden místostarosta zařídit přidělení bytů, o němž měla podle regulí rozhodovat několikačlenná komise?…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v14.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.