Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Nejlepší nápad, který měli na Slovensku za poslední dobu, by se mohl hodit i českým úřadům práce: v Prešově rekvalifikovali 60 nezaměstnaných na pečovatele o lidi se zdravotním postižením. Na projektu se podílely univerzity i střední školy, noví pečovatelé rovnou nastoupili do práce v chráněných dílnách. Stálo to necelé dva miliony, půlku platila EU. Na prešovský nápad upozornil „think-tank“ Ineko, který co čtvrt roku hodnotí slovenskou ekonomickou a sociální politiku. Ještě bychom potřebovali takové Ineko.

A znovu ze Slovenska. Poplatky ve zdravotnictví (20 korun za recept a za návštěvu praktika, 50 za den v nemocnici) fungují, tvrdí rok po jejich zavedení článek v týdeníku Domino fórum. Praktici hlásí pokles návštěv o 10 %, služba první pomoci o 13 %, nemocnice a specialisté o 2 %. Lidé přitom podle průzkumu nepocítili horší dostupnost zdravotní péče, a jestli si předtím na korupci stěžoval každý třetí, dnes každý desátý. Výdaje na léky, rostoucí dvouciferným tempem, aspoň zpomalily na 8 %. Smůla jen, že nejde o nezávislé hodnocení: radostný článek napsali ministr zdravotnictví Rudolf Zajac a jeho ekonom Peter Pažitný.

•••

Při vyplňování daňového přiznání autor těchto glos zjistil, že i s využitím šesti odpočtů od daňového základu se loni propracoval do nejvyšší sazby 32 %. Přitom má jeho domácnost stále nárok na přídavky na děti. Těžko proto autora dojmou tragické titulky „Padl další předvolební slib. Plošné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].