mobrazek_492.gif
mobrazek_492.gif • Autor: Respekt

vobrazek_492.jpeg
Fotografie: Chtěli zabít co nejvíc co nejnáhodnějších lidí. Foto: Mediabanka / Getty Images • Autor: Respekt

Masovou vraždu v Madridu spáchali uctívači smrti. Neudeřili na symbol, jakým byla newyorská dvojčata či washingtonský Pentagon – tentokrát lidé hynuli v obyčejných vlacích. Možná že teroristé vzhledem k bezpečnostním opatřením po 11. září 2001 už nemají na to, aby útočili na symboly. Jenže i kdyby tomu tak opravdu bylo, úleva z toho neplyne žádná. Cílem moderního teroru je prostě teror samotný. Tedy vraždit co nejvíce co nejnáhodnějších lidí. Po vraždě dvou stovek lidí ve Španělsku, největším teroristickém útoku v Evropě od dob atentátu nad Lockerbie, je nutné skoncovat s iluzí, že „u nás“ by se něco takového stát nemohlo. Ale ano, mohlo.

Přesto se to stane

Tato planeta poslední léta žije v obavách z teroru a i autor těchto řádek mívá nepříjemný pocit, když třeba v Praze prochází pod Nuselským mostem. Zatímco nahoře stojí v dopravní zácpě stovky automobilů a tunelem v mostu projíždějí vlaky metra, dole u pilířů parkují vozy včetně dodávek, v nichž by se dala ukrýt nálož, která by na zboření stavby asi stačila. Přímo pod mostem je také benzínová pumpa, jejíž pravděpodobný následný výbuch by zkázu znásobil. Takových míst je ale na světě tolik, že nepřekvapuje názor šéfa české civilní rozvědky Františka Bublana, který na otázku Hospodářských novin, jestli se dá zabránit útokům podobným těm v Madridu, odpověděl jednoduše: „Nedá. Vezměte si, že ve Španělsku…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte