Občas se ozývají hlasy, podle nichž by historické centrum našeho hlavního města mohlo přijít o status památky UNESCO. Jako příklad může posloužit třeba vyjádření konzervátora Národního památkového ústavu Josefa Štulce, zaznamenané v článku Spiknutí proti Praze (Respekt č. 8/2004). Josef Štulc v něm srovnává některé kontroverzní pražské projekty s kdysi plánovanou výstavbou věžových domů v centru Vídně, za jejichž případnou realizaci rakouské metropoli skutečně hrozilo odebrání prestižního statutu. Obavy o Prahu jsou však v tomto ohledu s největší pravděpodobností plané. Když měl autor těchto řádků před několika lety příležitost hovořit se zástupcem UNESCO, dozvěděl se, že co se přístupu k památkám týká, je Praha touto organizací vnímána jako vzorové město. Drobné zásahy do městské struktury (např. u nás tolik diskutovaná věžička na Sovových mlýnech) UNESCO nechápe jako ohrožení historického centra, ale jako projev přirozeného vývoje. Oceňuje také, že zde nedošlo k plošným asanacím ani k stavbě předimenzovaných budov, o mrakodrapech nemluvě.

V těchto souvislostech není bez zajímavosti, že statutu památky UNESCO se už léta nerušeně těší i Brusel. Právě chování této metropole k staré městské struktuře bylo přitom možné ještě zcela nedávno označit za odstrašující. Prakticky bez regulace zde dlouhá léta ustupovala historická zástavba jedné administrativní budově za druhou. Až na výjimky přitom šlo o architektonicky bezvýznamné utilitární stavby, které navíc měřítkově i…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte