Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Dál, než chtěl Fortuyn

Nelegální utečenci pobývající v Nizozemsku znejistěli. Dolní komora parlamentu v polovině února rozhodla, že 26 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl musí v průběhu příštích tří let zemi opustit. Mnozí z nich přitom žili v Nizozemsku dlouhá léta. Amnestie se dočká zřejmě pouze 2300 uchazečů. Dosud žádná evropská země nepřijala tak razantní opatření. Nizozemská vláda současně popřela předchozí vlastní sliby a schválila tvrdá opatření omezující přístup pracovních sil z nových členských zemí Evropské unie. Co je oběma krokům společné?

Fotografie: Před vládní budovou v Haagu: počet uchazečů o azyl klesá, ale multikulturní společnost se v zemi vytvořit nepodařilo. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Před vládní budovou v Haagu: počet uchazečů o azyl klesá, ale multikulturní společnost se v zemi vytvořit nepodařilo. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Nelegální utečenci pobývající v Nizozemsku znejistěli. Dolní komora parlamentu v polovině února rozhodla, že 26 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl musí v průběhu příštích tří let zemi opustit. Mnozí z nich přitom žili v Nizozemsku dlouhá léta. Amnestie se dočká zřejmě pouze 2300 uchazečů. Dosud žádná evropská země nepřijala tak razantní opatření.

Jste přítěží

Nizozemská vláda současně popřela předchozí vlastní sliby a schválila tvrdá opatření omezující přístup pracovních sil z nových členských zemí Evropské unie. Co je oběma krokům společné? Odpověď je snadné vysledovat především při pohledu na zvyšující se počet lidí bez práce. V posledním čtvrtletí uplynulého roku evidovaly úřady v zemi 416 tisíc nezaměstnaných, tedy pět a půl procenta. Ačkoli je to stále jen polovina průměru EU, Holanďané si zvykli sledovat lepší cifry. Nizozemsku se nedaří nastartovat ekonomiku. Experti předpokládají její zotavení, na zaměstnanosti se to ale letos ještě neprojeví. Nově příchozí zájemci o azyl či práci se proto jeví jako nadbytečná přítěž.

Tvrdší postup vůči imigrantům zvolily i jiné evropské země. Francie a Itálie oznámily, že se už nebudou opakovat periodické amnestie, které uzákoní pobyt nelegálních přistěhovalců. Se stejnou otázkou se potýkají i Britové. Ministr vnitra David Blunkett řeší současně přístup na pracovní trh, legální přistěhovalce i nezákonnou migraci. V prvním případě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].