mobrazek_286.jpeg
mobrazek_286.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_286.jpeg
Fotografie: „Juan Mari” se nedaří podle toho, kam vítr vane. Foto ČTK • Autor: Respekt

“Žádám Španěly, aby se mě snažili pochopit a důvěřovali mi,” vzkázal José María Aznar třem milionům spoluobčanů, kteří předminulou sobotu protestovali na 350 místech v zemi proti intervenci v Iráku a zejména proti jednoznačné premiérově podpoře Spojených států. Mezi lidmi a vládou se otevřela propast, jakou už dlouho nikdo nepamatuje. Podle průzkumů souhlasí s Aznarovým pohledem jen 10 % obyvatel. Juan Mari, jak premiéra láskyplně nazývá španělský tisk, však dál trvá na svém, a to navzdory blížícím se komunálním a regionálním volbám a tomu odpovídající nervozitě v řadách jeho Lidové strany.

Pilířem Aznarovy neotřesitelnosti je jeho osobní zkušenost s terorismem. V roce 1995 mu baskičtí separatisté z organizace ETA nastražili do auta nálož a on vyvázl živý jen zázrakem. Válka proti teroru, zahájená po 11. září 2001, mohla proto jen stěží najít chápavějšího zastánce. Od Usámy Bin Ládina není k ETA v Aznarových očích daleko. Premiér často zdůrazňuje, že irácké zbraně hromadného ničení mohou skončit v rukou teroristů. Saddáma Husajna je třeba odzbrojit rychle, tvrdí, a to i nepopulárním válečným útokem, neboť jinou alternativou je pouze nejistota ohledně světové, a tedy i španělské bezpečnosti.

Aznarovi jde pochopitelně také o to, aby se mezinárodní prestiž Španělska zvýšila a aby se jeho země vymanila ze stínu tradičních evropských velmocí, především Francie. Už socialista Felipe…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte