0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov22. 2. 20035 minut

A navíc je to Španěl

Fotografie: Velvyslanec Cibrian: „Tak se přece ptejte, milí přátelé!” Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Velvyslanec Cibrian: „Tak se přece ptejte, milí přátelé!” Foto Ludvík Hradilek
Fotografie: Velvyslanec Cibrian: „Tak se přece ptejte, milí přátelé!” Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Nadcházející čtyři měsíce bude Česko křižovat zvláštní mercedes. Na turné po okresních a krajských městech se v něm vydal velvyslanec Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian. Nabízí Cibrian Čechům, aby se ho osobně přeptali na všechny nejasnosti kolem vstupu do Evropské unie.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Příklad pro Moraváky

Jsme v Kroměříži, posledním z šesti míst, do kterých velvyslanec Cibrian při své dvoudenní cestě jižní Moravou zavítal. Svítivě žlutá cedule nasměrovává chodce z náměstí do sálu zdejšího Klubu Stará pekárna, kde se koná veřejná debata o vstupu do EU. U podlouhlých stolů sedí asi padesátka místních s očima zvednutýma k vyvýšenému pódiu. “Evropská unie zažila krizi a to je dobré. Ukázalo se, že Unie není žádný superstát, ale unie suverénních států,” říká na začátku pečlivou češtinou Cibrian a připomíná nejednotnost EU v přístupu k válce proti Iráku. Starší lidi, kteří tvoří polovinu účastníků debaty, ale tento problém moc nezajímá a žádají odpověď na “praktičtější” otázky.

“Jmenuji se Vyskočil a chtěl bych vědět, jestli budeme my důchodci po vstupu cestovat stejně, jak je zvykem u důchodců v Evropě,” ptá se starší pán s brýlemi. “Cestovat už mohou, ale možná ne první třídou. To já však také ne,” reaguje Cibrian, obavy ale nezaplašil. “To záleží na penězích a my nemáme naději, že bychom si na to v příštích deseti letech vydělali,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc