Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Příroda versus krajina

O ekologické krizi se tradičně víc mluví, než ví. Lidé si navíc pod tímto pojmem obvykle představují ohrožení abstraktního globálního ekosystému, nikoli reálné nebezpečí zániku rostlinných a živočišných druhů, jejichž cena pro nás tkví nikoli snad v tom, že by udržovaly ekosystémy v chodu, ale v tom, že prostě jsou.

mobrazek_1895.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1895.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Kam se jen ti motýli poděli? Vždyť jsme přece v chráněném území. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Kam se jen ti motýli poděli? Vždyť jsme přece v chráněném území. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

O ekologické krizi se tradičně víc mluví, než ví. Lidé si navíc pod tímto pojmem obvykle představují ohrožení abstraktního globálního ekosystému, nikoli reálné nebezpečí zániku rostlinných a živočišných druhů, jejichž cena pro nás tkví nikoli snad v tom, že by udržovaly ekosystémy v chodu, ale v tom, že prostě jsou.

Kam zmizeli motýli

O tom, co reálně ohrožuje zdejší přírodu, mohou mnohé říci denní motýli. Už proto, že jde o skupinu živočichů úzce vázanou na měnící se přírodní podmínky a zároveň dokonale zmapovanou. Za posledních sto let vyhynulo osmnáct druhů denních motýlů, čili 11 % celkového počtu. Dalších 10 % je bezprostředně před vymřením a celkem 73 druhů, tedy více než polovina z dosud přežívajících, je ohroženo. Postihly-li obdobné ztráty i další bezobratlé – a naše znalosti jejich ekologie nám poskytují dost důvodů se domnívat, že ano – pak vymřelo nebo právě vymírá něco mezi desetinou a pětinou české fauny.

Co s tím? Máme snad zřídit ještě víc chráněných území a zavádět další omezení? Motýli jistě bezprostředně závisejí na svém prostředí, bez něj je chránit nelze, jenže většina lokalit s ohroženými motýly už chráněná je a další neexistují. Tristní situace motýlů tak naznačuje, že přírodu nechráníme málo, ale možná ji chráníme špatně. Asi největším překvapením pro ekologicky smýšlející laiky je, že druhy obývající „harmonickou krajinu“ s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v52.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.