Před vládou stojí rozhodnutí, které na dlouhou dobu ovlivní život každého občana: připomínkovým řízením právě prochází návrh reformy penzijního systému. Už lze říct, že navržená reforma nabízí krátkodobé a částečné řešení potíží. Dlouhodobě se však míjí účinkem.

V 63 letech? Brzy

Výše důchodu se dnes počítá poměrně komplikovaně podle platu v minulosti, počtu odpracovaných let apod. Česká republika má takzvaný dávkově definovaný systém se dvěma základními pilíři. Prvním a důležitějším je důchodové pojištění, které je povinné a průběžně financované (vybírají se peníze od těch, kdo pracují, a okamžitě se předávají důchodcům). Druhým, doplňkovým pilířem je dobrovolné připojištění, kdy si lidé šetří na svůj důchod sami v soukromých penzijních fondech.

V kratším časovém horizontu se reforma týká hlavně prvního pilíře, který se propadá do čím dál hlubších schodků. Vláda se proto pokouší snížit výdaje a zároveň zvýšit příjmy státního průběžného systému. Jak? Například postupným zvýšením věkové hranice pro odchod do důchodu: v roce 2013 by podle návrhu činila 63 let pro muže a bezdětné ženy. Dále: zatímco dnešním penzistům se pro účely důchodového pojištění započítává celá doba studia po ukončení povinné školní docházky, podle návrhu by se propříště započítávalo ze studia maximálně 6 let. Vláda chce také zvýšit důchodové pojištění z 26 % na 28 % hrubé mzdy a posunout minimální vyměřovací základ pro výpočet pojistného u osob samostatně výdělečně…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte