Minulou středu krátce po čtvrté odpoledne se Poslaneckou sněmovnou rozlehl potlesk: rozdílem jednoho hlasu prošel státní rozpočet na příští rok. Jeho celkové obrysy – především to, že deficit činí rekordních 115 miliard – byly nicméně už známy. Ve středu proběhla pouze tradiční mikulášská nadílka: poslanci se snažili na poslední chvíli pro své voliče přihodit pár milionů korun.

Když ne dveřmi, oknem

Na okraji Moravského krasu je vesnička Petrovice s pouhými 409 obyvateli. Na první pohled se od těch sousedních liší: vinou se tu čerstvě opravené silnice a chodníky, novotou září zrekonstruovaná radnice a nedaleko hlavní cesty jsou tenisové kurty s umělým povrchem. Ujdeme-li pouhých několik set metrů za vesnici, hladkou silnici vystřídá klasická hrbolatá cesta.

Důvod zázraku v Petrovicích je jediný: padesát milionů ze státního rozpočtu, které vesnice dostala za posledních sedm let. Mnohem větší obce v okolí přitom dostávají sumy maximálně v řadech statisíců korun. Jak to Petrovice dělají? „Musíte stále otravovat. Kde? Přece v parlamentu. Když vás vyhodí dveřmi, musíte vlézt oknem a říkat, že je to neodkladné, že je havarijní stav, a podobně,“ prozrazuje návod starosta Petrovic Vladimír Paulík, někdejší poslanec za Unii svobody.

Letos Petrovice požádaly o další miliony, aby si za ně vybudovaly novou hasičskou zbrojnici, a rozpočtový výbor je opět nezklamal. Sněmovně navrhl, aby na „rekonstrukci hospodářské…

v50.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte