0:00
0:00
Zahraničí7. 12. 20036 minut

Bush se dočkal dobrých zpráv

Po více než dvouleté stagnaci, která s sebou přinesla nezaměstnanost kolem 7 %, se v USA objevuje optimismus. Už šesté čtvrtletí vykazuje ekonomika mírný růst a v uplynulých třech měsících HDP vzrostl dokonce o 8,2 %. Jedná se o nejvyšší čtvrtletní nárůst HDP od roku 1984. Pracovní produktivita podle některých průzkumů dosahuje historického maxima a hlavní burzovní ukazatele – Dow Jones a Nasdaq – se začínají pohybovat v oblastech, v nichž se naposledy nacházely v létě před 11. zářím 2001. Těžko si představit řeč čísel, která by v tuto už téměř předvolební chvíli mohla lahodit uším prezidenta George W. Bushe více.

Astronaut
mobrazek_1830.jpeg
Autor: Respekt
mobrazek_1830.jpeg
mobrazek_1830.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Za lék pro vašeho chlapce zaplatíte tři dolary, madam. Foto: Profimedia.cz / Corbis
Autor: Respekt
Fotografie: Za lék pro vašeho chlapce zaplatíte tři dolary, madam. Foto: Profimedia.cz / Corbis
Fotografie: Za lék pro vašeho chlapce zaplatíte tři dolary, madam. Foto: Profimedia.cz / Corbis Autor: Respekt
↓ INZERCE

Po více než dvouleté stagnaci, která s sebou přinesla nezaměstnanost kolem 7 %, se v USA objevuje optimismus. Už šesté čtvrtletí vykazuje ekonomika mírný růst a v uplynulých třech měsících HDP vzrostl dokonce o 8,2 %. Jedná se o nejvyšší čtvrtletní nárůst HDP od roku 1984. Pracovní produktivita podle některých průzkumů dosahuje historického maxima a hlavní burzovní ukazatele – Dow Jones a Nasdaq – se začínají pohybovat v oblastech, v nichž se naposledy nacházely v létě před 11. zářím 2001. Těžko si představit řeč čísel, která by v tuto už téměř předvolební chvíli mohla lahodit uším prezidenta George W. Bushe více.

Hlupáku, poslouchej

Pokud se za měřítko vezme jeden z klíčových sloganů Billa Clintona, jenž výraznou měrou přispěl k jeho vítězství v prvních prezidentských volbách v roce 1992 – „hlupáku, základní problém tkví přeci v ekonomice“ –, tak by se Bush opravdu mohl radovat, přestože na šampaňské je zatím brzo. Průzkum Los Angeles Times pokrývající celoamerické nálady varuje před optimismem. 54 % Američanů se domnívá, že se USA nacházejí v horší situaci než před třemi lety, kdy Bush nastoupil do úřadu – opak si myslí jen 18 % –a 43 % voličů hájí názor, že opatření, která prezident prosadil, hospodářství oslabila. Vtip je v tom, že expanze ekonomiky zatím není spojena se snižováním nezaměstnanosti nebo s výrazným boomem na…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc