Velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková se bouří proti vládě a kritizuje odvolání české polní nemocnice z Basry. Vláda řeší věc promptním vyhazovem. Podle příruček diplomacie pro pokročilé zřejmě logický krok, z dlouhodobého hlediska prospěchu tohoto státu chyba.

Celé to vlastně zapadá do příběhu země, která chtěla být spojencem Ameriky, ale takovým trochu skrytým spojencem – bez velké publicity, bez rizika, velkých závazků. Stačí si vzpomenout na trapné dohady kolem dopisu, v němž sedm evropských lídrů vyjádřilo podporu Spojeným státům: Česko se připojilo jen proto, že byl náhodou ještě v úřadě prezident Havel. Poté jsme do Kuvajtu vyslali chemiky a nemocnici. Chemici po skončení bojů odjeli, postavení a provoz nemocnice stály čtyři sta milionů korun a měla vydržet alespoň rok. Už v polovině termínu ale přišel ministr zahraničí s tvrzením, že špitál není potřeba, a proto bude lepší, když se stáhneme domů. Veřejnost to přijala jako rozumný krok, případné výčitky svědomí uklidnil mlhavý slib, že do Iráku pošleme „jinou pomoc“.

Teď je ale mnohé jinak. Patrně nejlépe informovaný český diplomat nám říká, že nemocnice potřeba je, pomáhá lidem na místě a dělá státu dobré jméno – je tedy škoda vyhodit investované stamiliony. Jde o diplomata, který patřil po celou dobu irácké války i po ní k nejvýraznějším v oblasti, získal si velkou důvěru spojenců a odvedl velký kus práce. Tohle nám přece o Janě Hybáškové říkal celou dobu sám ministr Cyril…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte