Evropské premiéry se v Rakousku odehrávají zpravidla na operních či divadelních jevištích Vídně, nikoli v politice. Ale od doby, kdy zemi vládne kancléř Wolfgang Schüssel, je tomu jinak. Právě on nadělil Rakousku první vládní koalici mezi konzervativci a Svobodnými. A už dva týdny je Rakousko bohatší o další senzaci: po volbách ve spolkové zemi Horní Rakousy, která sousedí s Jihočeským krajem, uzavřeli dohodu o vytvoření společného kabinetu vítězní lidovci zemského hejtmana Josefa Pühringera se třetími v pořadí – Zelenými. Tím vznikla poprvé v dějinách Rakouska – a kontinentu i celé planety – černo-zelená koalice na zemské úrovni. Podobné konstelace až dosud existovaly pouze v Německu, a to na komunální úrovni, příkladem je Kolín nad Rýnem či Saarbrücken.

Nevídaná koaliční forma je významná ve trojím ohledu. Za prvé jako celoevropský signál. Nikoli nadarmo ji hejtman Pühringer nazývá „novým politickým projektem v Evropě“. Zelení byli dosud považováni za menšího bratra sociální demokracie, koneckonců mnohé evropské strany zelených mají své kořeny v levé části politického spektra, především v sociálním hnutí 70. let. Ne tak v Rakousku. Zde mělo ekologické hnutí vždy silnou levicovou, ale zároveň i silnou buržoazní tradici. Je to ovšem jen jedno z vysvětlení, proč mohla vzniknout zeleno-buržoazní kombinace, která prolamuje panující logiku, podle níž ekologičtí politici dokážou vyjít pouze s červenou, tedy se sociální demokracií.

Za…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte