První kniha Martina Fendrycha Jako pták na drátě se před pěti lety stala senzací spíš z politických než z literárních důvodů. Autor krátce předtím odstoupil z funkce náměstka ministra vnitra, kde byl pravou rukou Jana Rumla, a ukázky z jeho deníkově koncipovaného spisu v Lidových novinách slibovaly pikantní pohledy do zákulisí moci. Knižní vydání bylo dokonce po-zdrženo kvůli parlamentním volbám, v nichž Jan Ruml kandidoval za čerstvě ustavenou Unii svobody. Když se pak dostal čtenářům do ruky celý text, ukázalo se, že jeho těžiště netkví ani tak v politické indiskreci jako ve snaze o nebývalý tvůrčí čin. V existencialisticky laděné zpovědi odtajnil Fendrych nejen pozadí svého veřejného působení, ale především vlastní citové soukromí včetně náboženských a erotických prožitků.

Na prvotinu nyní Fendrych bezprostředně navázal románem Samcologie, který vypráví o dalších osudech hrdiny po odchodu z vysoké státní funkce.

Pozor na socany

Přes upozornění v záhlaví knihy, že „jakákoli podobnost se skutečnými osudy je zcela náhodná a neúmyslná“, nelze nevnímat zřetelné stopy autobiografie. Vypravěč se sice jmenuje trochu jinak, avšak hned zkraje románu se dozvíme, že na ministerstvu vnitra působil jako náměstek Jana Rumla ve stejné době jako Fendrych a po odchodu vydal v roce 1998 knihu Jako pták na drátě, jejíž osudy se navlas podobají osudům Fendrychovy stejnojmenné knihy. Čtenář tak hned v prvních větách, které předcházejí vyprávění,…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte