Čekalo se od něj jasné slovo, jenže místo toho se německý ústavní soud, sídlící v Karlsruhe, dobral k nejednoznačnému verdiktu. To když před pár dny rozhodoval o tom, jestli mohou učitelky muslimského vyznání mít při vyučování na státních školách svou hlavu zahalenou do šátku. Je to otázka, která Německem, v němž žijí přes tři miliony muslimů, hýbe přinejmenším od roku 1998. Fereshta Ludinová tehdy zahájila soudní při se spolkovým státem Bádensko-Württembersko, který jí zakázal předstupovat před německé žáky tak, jak si to ona přála: „důstojně“, tedy se zahalenou hlavou. Soud v Karlsruhe dospěl k názoru, že záležitost ponechá v kompetenci spolkových zemí.

Bádensko-Württembersko už ohlásilo, že takový zákon přijme, stejně jako i Bavorsko či Berlín, naopak Porýní-Falc a Hamburk chtějí šátek povolit. Tak se rozproudila diskuse, která má dvě roviny. První se týká vztahu mezi státem a náboženstvími, neboť v Německu nebyla provedena důsledná odluka církve od státu jako třeba ve Francii. To proto, že křesťanství bylo po válce považováno za způsob, jak demoralizovaným lidem vrátit sebedůvěru, a tak mohou například katolické řeholnice vyučovat na některých státních školách v hábitech.

Zákon by tedy mohl postihnout i křesťany. „Nelze zakázat šátek a povolovat nošení křížku na krku,“ tvrdí například Corinna Werwigková-Hertnecková, ministryně spravedlnosti Bádenska-Württemberska. „Nepřeji si, aby děti vyrůstaly bez vztahu ke křesťanství,…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte