Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Klausův přítel v hledáčku BIS

Jak Respekt informoval ve svém předposledním čísle, aktuální tajná zpráva BIS upozorňuje na bezpečnostní riziko plynoucí České republice z aktivit Rusa Alexandra Rebjonka (51). Úřední zmínka o tomto jméně zároveň nabídla možnou odpověď na otázku, kdo vlastně financoval před čtyřmi lety rozjezd ukradené televize Nova. Rebjonok – podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) muž, přes kterého šly do Česka podezřelé ruské peníze – je totiž obchodním spolupracovníkem bosse TV Nova Jiřího Šmejce a spolumajitele Primy Ivana Zacha.

mobrazek_1281.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1281.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Na zdraví, Sašo! A tu bundu si můžu nechat? (Rebjonok druhý zleva.) Foto: archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Na zdraví, Sašo! A tu bundu si můžu nechat? (Rebjonok druhý zleva.) Foto: archiv • Autor: Respekt

Jak Respekt informoval ve svém předposledním čísle, aktuální tajná zpráva BIS upozorňuje na bezpečnostní riziko plynoucí České republice z aktivit Rusa Alexandra Rebjonka (51). Úřední zmínka o tomto jméně zároveň nabídla možnou odpověď na otázku, kdo vlastně financoval před čtyřmi lety rozjezd ukradené televize Nova. Rebjonok – podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) muž, přes kterého šly do Česka podezřelé ruské peníze – je totiž obchodním spolupracovníkem bosse TV Nova Jiřího Šmejce a spolumajitele Primy Ivana Zacha. Alexandr Rebjonok žije v Karlových Varech a tajné služby a speciální policejní útvary se zabývají jeho aktivitami už skoro deset let. Rebjonkovo jméno může vysvětlovat i dlouholetou viditelnou podporu, kterou obě televize poskytovaly Václavu Klausovi. Současný prezident má s ruským podnikatelem velmi blízký vztah.

Nechte ho být

ÚOOZ a BIS se o Alexandra Rebjonka začaly zajímat v polovině devadesátých let. „Byla to vlastně náhoda. Dostali jsme informaci, že jistá česká firma vyvezla do Ruska zbrojní komponenty, a společnost neměla na vývoz potřebné povolení. Začali jsme se o případ zajímat a zjistili jsme, že obchod pravděpodobně zorganizoval Rebjonok,“ říká detektiv z ÚOOZ. Tajné službě přišel karlovarský Rus do rány o něco později. „Věděli jsme, že v Karlových Varech ovládl luxusní hotel Imperial a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].