Éra vlády Miloše Zemana definitivně skončila. I tak by se dala shrnout pražská návštěva Gerharda Schrödera. Německý kancléř měl přijet už před rokem, ale loni v předjaří kvůli Zemanově hulvátství cestu odložil na neurčito. Že sudetští Němci působili před pětašedesáti lety jako pátá kolona při rozbití Československa, je známo už z rozsudků norimberského tribunálu, ale pokud tak český premiér paušalizoval celou sudetoněmeckou komunitu v kontextu roku 2002, nemohl se divit – navíc v německém volebním roce – Schröderově couvnutí. Nyní je vše zapomenuto a nejen to: česko-německým vztahům snad poprvé nedominuje minulost, nýbrž věcná agenda.

Před rokem a půl otiskl Respekt komentář s titulem „Čechy nemá nikdo rád“ – poté co se vztahy zejména s Německem a USA dostaly na nejhorší úroveň od revoluce. Letos je vše jinak – poté co Vladimír Špidla uspěl v Americe a Schröder v Praze. „Čechy mají všichni rádi,“ chtělo by se málem napsat. Český premiér na tom ale nějakou zvlášť aktivní zásluhu nemá, spíše poměrně lacino profituje z chyb svého předchůdce.

Co vyplynulo ze Schröderovy návštěvy? Jak poznamenal Petr Pithart, česko-německé vztahy se posunuly z bolestných otázek minulosti k evropské dimenzi. Kancléř slíbil, že Německo v roce 2006 přezkoumá, zda je nutné prodloužit přechodné období, které bude komplikovat život Čechům pracujícím v Německu i po vstupu do EU. Špidla zase hájil zájmy malých zemí, tedy i Česka, v rámci…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte