Ve čtvrtek uplynou dva roky od 11. září – data, u něhož letopočet netřeba dodávat, podobně jako u 8. května. Teroristický útok na New York a Washington se stal symbolem pro celý svět a útok téhož měřítka se zatím neopakoval. Změnilo se něco oproti rok staré bilanci války proti teroru? Ano i ne, záleží na úhlu pohledu. Hlavní strůjce světového teroru stále nebyl dopaden. Hon na Usámu bin Ládina nejenom nepokročil o nic dál než v roce 2002, navíc postupně mizí ze stránek novin. Ale principiální tažení proti hrozbám globální bezpečnosti pokračuje novým způsobem. Už ne pouze Afghánistán, ale také Irák. Už ne pouze útok na neskrývané hnízdo Al Kajdy, ale přímo první preventivní válka – počítáno od šestidenní války v roce 1967, která byla ovšem vedena jen v regionálním měřítku.

Dvě fronty Al Kajdy

V Afghánistánu, zemi de facto bez infrastruktury státu, bylo vítězství dosaženo rychle, na místě samém funguje výkonná moc a zbytky tálibánů operují jen okrajově. V Iráku přišlo vítězství také rychleji, než skeptici očekávali, a spojenci ukázali, že velká pozemní operace je proveditelná za cenu přijatelných ztrát mezi vlastními vojáky i civilisty. Ale ve státě, jehož struktura za Saddámova režimu vše mrtvolně zacementovala, začínají vyhřezávat problémy – to je živná půda pro místní baasisty i Al Kajdu z širokého okolí.

Americký specialista na Střední východ Daniel Pipes podpořil útok proti Iráku, nicméně ve své bilanci války proti…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte