mobrazek_1194.gif
mobrazek_1194.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1194.jpeg
Fotografie: Michal Švec: Teď už to nemůžou zničit. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Slávu příhraničního Dubí dosud šířili jen sádroví trpaslíci a nevěstince, ale s tím je konec. Michal Švec (37) se rozhodl, že svoje domovské město proslaví něčím úplně jiným. Úplně zadarmo a bez vidiny finančního zisku zachránil historickou železnici táhnoucí se drsnou krajinou Krušných hor až k německým hranicím. Z tratě, která měla zmizet z mapy, je dnes národní kulturní památka a Dubí získalo novou chloubu.

Neničte to

„Vlastně nevím,“ říká vyučený elektrikář Michal Švec na otázku, proč se jeho láskou stala právě železná dráha. „Jednou jsem byl na nádraží v České Třebové, kde bylo nějaké výročí a spousta nadšenců tam lezla po stromech, aby si mohli vyfotit nějaké staré lokomotivy. Tak se mi to zalíbilo. No a když jsem se na začátku šestadevadesátého doslechl, že chtějí zrušit trať vedoucí přes Dubí až nahoru do hor, řekl jsem si, že nechci, aby něco tak unikátního zničili,“ říká pan Švec. Sto dvacet let stará železnice z Teplic do Moldavy je opravdu tuzemským unikátem: ve čtyřicetikilometrovém úseku vystoupá po vrstevnicích až do výšky skoro 900 metrů nad mořem. Pan Švec proto na záchranu vzácné tratě založil Klub přátel krušnohorské železnice. Do čekárny nádraží v Dubí přišlo na první valnou hromadu více než padesát lidí. Hned na místě vznikla protestní petice, a když se pod ní sešly čtyři tisíce podpisů, odeslal ji klub na pražskou centrálu Českých…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte