Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Za dobré chování vyhazov

mobrazek_1123.gif
mobrazek_1123.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1123.jpeg
Fotografie: Pracovník chráněné farmy v Horní Poustevně: podaří se pražským radním zavřít ho znovu za zeď? Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

O tom, že je nutné vrátit lidem s postižením jejich svobodu a vymanit je z ústavů, se už zdejší úředníci naučili mluvit, jako když bičem mrská. A ohánějí se tím i ve svých koncepcích. Ale lidi, kteří literu vezmou vážně a snaží se ji uvádět do praxe, tady zatím čeká tvrdý náraz. Jednoho ředitele ústavu pokoušejícího se vrátit své klienty do běžného života úředníci odvolali už před dvěma měsíci – a minulý týden padl druhý. Reformátoři z branže bijí na poplach. Státní správa podle nich otevřeně maří snahy vrátit lidem s postižením jejich práva a důstojnost.

Běžte pryč

„Každý ústav je zločin.“ S touto myšlenkou začínal v roce 1994 tehdejší ředitel Ústavu sociální péče v Horní Poustevně na Děčínsku Milan Cháb měnit přísnou instituci v místo, kde by se obyvatelům žilo aspoň trochu příjemněji. O dva roky později prošel kurzem amerických odborníků na zlepšování života pro lidi s postižením a ve své myšlence se utvrdil: rozhodl se ústav zrušit a klientům pomoci v návratu do běžného života.

Cháb nejprve přestěhoval klienty odkázané na vozík z prvního patra do přízemí, aby se mohli po letech strávených jen v místnostech ústavu dostat ven. Pak odkoupil od okolních obcí vilu a pronajal několik bytů, ve kterých dnes lidé z jeho ústavu bydlí a s větší či menší pomocí asistentů žijí běžným životem. Ve dvou ústavních budovách tak z původních 114 zůstává už pouze třicet…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte