Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

mobrazek_1118.gif
mobrazek_1118.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1118.jpeg
Fotografie: Čingischán. Foto Repro Respekt • Autor: Respekt

Máme-li jmenovat příklad velmoci, která vznikla a de facto padla s postavou svého tvůrce, celkem automaticky vytane jméno Čingischána a jeho mongolské říše. Od smrti muže, narozeného asi v roce 1162 jako Temüdžin, uplyne 18. srpna 776 let. Roku 1206 sjednotil mongolské kmeny, byl zvolen jejich svrchovaným vladařem, chánem a přijal titul Čingis. Během následujících dvou dekád pak dobyl a obsadil severní Čínu, prakticky celou Střední Asii a dostal se až k Indu. Po jeho smrti expanze pokračovala. Mongolové si podmanili Rusko, vpadli do Polska, Uher a byli zastaveni Václavem I. v bitvě u Olomouce. Jejich říše tehdy sahala od Žlutého moře až po Balt. Nicméně to už se blížila její labutí píseň – během dvou generací se rozpadla.

Čím byla tato expanze umožněna? Velkou roli sehrál osobní Čingischánův talent a jeho motivace. Poprvé organizoval vojenské jednotky poté, co mu soupeřící kmen unesl ženu. Když uspěl, začal své schopnosti uplatňovat v mnohem širším měřítku. Výboj usnadnila i skutečnost, že nomádští Mongolové byli schopni vypěstovat mnohem více koní než Evropané vázaní na půdu, a tak měli převahu v jízdě. Podle některých pramenů též do Evropy pronikla zvěst, že Čingischán se při sjednocování mongolských kmenů spojil i s ne-storiánskými křesťany, a je tudíž bájným knížetem Janem, spasitelem věřících – proto se v Evropě nepodnikala proti blížícím se nájezdníkům žádná opatření. Ti navíc…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte