Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Připomeňme si

Muž, který se v polovině minulého století zásadním způsobem podílel na justiční vraždě poslankyně Milady Horákové, zatím uniká spravedlnosti. Jeho stíhání zastavila státní žalobkyně pro Prahu 6. Zůstává však šance, že ho vyšší instance ještě vrátí do hry.

Strmá kariéra Milana Moučky, staršího bratra slavného komunistického herce Jaroslava Moučky, začala po válce. Mladý truhlář se přihlásil k bezpečnosti a o čtyři roky později už dělal krajského velitele politické policie v Uherském Hradišti. Tato věznice už před jeho příchodem smutně proslula mučením politických vězňů (právě tady působil nedávno zemřelý vyšetřovatel StB Alois Grebeníček). Moučka však v provincii dlouho nezůstal. Stal se velitelem jedné ze dvou vyšetřovacích skupin v pražské Ruzyni. (Zatímco skupina VI A měla na starost tzv. nepřátele ve straně, vedoucí komunistické funkcionáře, Moučkova skupina se zabývala všemi ostatními procesy.)

Hned po příchodu do Ruzyně převzal Moučka vyšetřování Milady Horákové. V procesu, kterým vyvrcholilo komunistické běsnění proti politickým oponentům, bylo odsouzeno 13 lidí, čtyři k trestu smrti. Zároveň to byl první proces, připravený sovětskými poradci – s nazpaměť naučeným a veřejně odříkávaným doznáním. Moučkovo oddělení připravovalo mimo jiné i „podklady“ pro církevní procesy. Jak krutým a strašlivým způsobem se to dělalo, vypovídal ruzyňský šéf poprvé před stranickou komisí na konci padesátých let. Dostal tehdy důtku a od policie musel odejít…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte