Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Prezident jde do války

Senátoři minulý týden zamítli tři ze čtyř Hradem navržených kandidátů do Ústavního soudu a vážná roztržka mezi prezidentem a horní komorou je na světě. Prezident mluví o „skandálu“, senátoři o „válce“. Tady je zpráva, jak vypadal její začátek.
Z osmi ústavních soudců, které letos vybírá Václav Klaus, předstoupili před Senát první srpnovou středu čtyři: právník Václav Pavlíček, senátorka Dagmar Lastovecká a dva advokáti – Vladimír Balaš s Klárou Veselou-Samkovou.

mobrazek_1111.gif
mobrazek_1111.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1111.jpeg
Fotografie: Václav Pavlíček, Klára Veselá-Samková a Vladimír Balaš – přišli, viděli a prohráli. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Senátoři minulý týden zamítli tři ze čtyř Hradem navržených kandidátů do Ústavního soudu a vážná roztržka mezi prezidentem a horní komorou je na světě. Prezident mluví o „skandálu“, senátoři o „válce“. Tady je zpráva, jak vypadal její začátek.

Chameleon, svazák a neobyčejná žena

Z osmi ústavních soudců, které letos vybírá Václav Klaus, předstoupili před Senát první srpnovou středu čtyři: právník Václav Pavlíček, senátorka Dagmar Lastovecká a dva advokáti – Vladimír Balaš s Klárou Veselou-Samkovou.

První přišel na přetřes Vladimír Balaš. Debata byla krátká. Senátor Martin Mejstřík jen připomněl, že to byl právě tento muž, kdo pro parlamentní komisi vypracoval posudek kritizující postup vlády proti vytunelované IPB přesně tak, jak se to líbilo tehdejšímu šéfovi ODS Václavu Klausovi – dnešnímu Balašovu navrhovateli. Pak se šlo volit a brzy byl znám výsledek: Balaš je ze hry po zisku pouhých třiceti hlasů ze sedmdesáti osmi přítomných.

„Z různého kličkování a názorových změn řada z nás nabyla dojmu, že pan Balaš se příliš řídí tím, kdo se ho ptá. A to by ústavní soudce neměl,“ říká senátor Jan Hadrava. Obrovskou roli v Balašově pádu hrál samozřejmě případ IPB. „Jeho dokument je klíčový v arbitráži o IPB. A kdyby Senát Balaše potvrdil ústavním soudcem, tak by arbitrům vlastně řekl, že ho stát považuje za nejvyššího…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2056
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte