Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Mudžáhidové na cvičáku

mobrazek_1066.gif
mobrazek_1066.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1066.jpeg
Fotografie: Vojáci, do bojů proti zbytkům tálibánů a pašerákům afghánského opia na můj povel vpřed! Foto ČTK • Autor: Respekt

Dostat se přes bránu kasáren Puli Čarkí na předměstí hlavního města Kábulu není jednoduché. Je to základna nově vznikající Afghánské národní armády, hlídají ji ale američtí vojáci. Uvnitř právě probíhá přísaha nováčků. Američani návštěvníky dlouho odmítají pustit a bez odpovědi nechávají otázku, proč si Afghánci nehlídají základnu sami. Jako by se za branami kasáren právě narodilo chatrné dítko, kterému by přílišný zájem nemusel prospět.

Jak zkrotit milice

Třísetčlenný kontingent je už desátý v pořadí, který slavnostně končí základní výcvik. V Puli Čarkí se za tři týdny vojáci naučili základní dovednosti pěšáka: přiskočit, rozebrat samopal a pochodovat. To poslední jim ale ještě moc nejde – nakračují každý jinou nohou, a tak slavnostní pochod připomíná spíše kutálení brambor. Důstojníci se míhají mezi nimi a občas usměrní dezorientované jedince. Velí se v jazyce dari, protože oficíři jsou z 90 % Tádžici. Paštština, jazyk většiny obyvatel, tu ustupuje do pozadí. Nejvíce frček se skví na ramenou generála Šapúra, staršího muže, který kdysi absoloval půlroční štábní kurz v Rusku, jinak ale celý život strávil v bojích. „Po přísaze je čekají ještě tři měsíce specializovaného výcviku, kde by se měli připravit pro nasazení v boji,“ říká generál. „A potom je pošleme do některé z nových posádek – horkých míst máme dost,“ dodává.

Za rok se podařilo…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte